8 steg för att få din drömlägenhet till rätt pris

Denna guide hjälper dig genom att förklara grunderna i vad man bör veta när man ska köpa en bostad. Webbsidan och informationen i denna guide lämpar sig främst för dig som ska köpa en bostadsrätt men informationen går att använda även vid köp av hus.

När du gått igenom den här guiden kommer du ha lärt dig:

  • Hur du väljer finansiering
  • Hur du hittar prospekten
  • Vad du bör kolla av vid en visning
  • Hur du bedömer värdet på ett prospekt
  • Hur budgivningen normalt går till

Guiden är i första hand avsedd för köp av bostadsrätter i storstadsregionerna även om informationen till största delen är allmängiltig. Anledningen till detta fokus är bland annat att det är i storstadsregionerna som information oftast behövs mest, på grund av de höga priserna.

Hoppas att du har nytta av guiden. Jag skulle uppskatta otroligt mycket om du ville mejla hit och beskriva vad du tyckte var bra och dåligt med guiden och om det saknas något. Adressen är info@boupplysningen.se.

Du kan också ladda ned och skriva ut denna BoUpplysningens Köpa Bostad-guide som PDF.

Första delen i guiden handlar om allt som har med lån och finansiering att göra.

 

54 Responses to 8 steg för att få din drömlägenhet till rätt pris

  1. Marianne Olovsdotter-Rye says:

    Hej!
    Är det lagligt att med styrelsens godkännande byter min HR mot en HR där den nyinflyttade vill köpa och ombilda min HR till BR?
    Vi som inte köpt våra lgh fick ett erbjudande för en tid sedan om vi ville överlåta lgh eller sälja för en spottstyver till Brf. Tänkte då att jag som har en stor hörnlgh 109 kvm där köpesumman uppgick till 6-7 000000 kr för en snarlik som såldes. Jag har bott här sedan 198@ och startat samtliga Brf men köpte inte 2001 för ca 1,3 milj kr, tyvärr. Men om jag byter till mig en köpare kan jag göra upp i godo med styrelsen och få en del av försäljningspriset?

    • BoUpplysningen-Christoffer says:

      Hej Marianne,

      Jag har lite svårt att helt förstå exakt vad du menar men det är ju alltid möjligt att byta en HR mot en annan HR. Tänkte du sen förhandla med bostadsrättsföreningen så att du får en del av försäljningspriset är det ju en deal mellan dig och bostadsrättsföreningen som jag inte kan säga något om det är olagligt eller ej. I mina öron låter det inte som något olagligt men jag har inte den juridiska kompetensen att kunna säga något om det egentligen.

  2. Josefin says:

    Köpte min lgh 2008 i tro att stammar var bytta 05. Både mäklare och säljare påstod detta. Nu är fastigheten i behov av stambyte av de resterande stammarna, och då visar det sig att mina stammar inte alls är bytta. Detta en konsultfirman som har kontrollerat våra rör och stammar. Mitt badrum och dusch är förmodligen då endast renoverad 05 men inga stammar bytta som jag specifikt frågade efter. I mitt kontrakt står heller ingenting om stambyte alls. Nu måste mina stammar bytas oxh det innebär en ekonomisk förlust för mig som dessutom spenderade lite mer på priset för att stammarna var bytta. Kan jag gå vidare med detta på något vis? Jag har ingen kontakt med den som sålde lgh till mig oxh hela föreningen är utbytt. De vet däremot om min situation.

    • BoUpplysningen-Christoffer says:

      Hej,

      Oj, det var ingen rolig situation. Det är förstås en nackdel att det inte stod med i kontraktet men det brukar det å andra sidan inte göra. Stod denna information i prospektet? Man köper ju bostaden i befintligt skick men detta är ju ingenting man kan kontrollera annat än med säljaren. Jag vet dock inte exakt vilket sätt man bör gå vidare med detta men jag skulle nog börja med att kontakta en jurist och se om du har en möjlighet att vinna detta vid en eventuell tvist. Du kan också kontakta mäklarfirman och se om de är behjälpliga men troligt är nog att de inte kan göra så mycket, de förlitar sig förmodligen på uppgifterna från säljaren.

      Jag brukar ofta rekommendera forumet juridikfokus.se för dessa typer av frågor också.

  3. Johanna says:

    Hej!
    Grym sida :) ska äntligen köpa min första lägenhet och den här sidan var till mycket stor hjälp! Stort tack! :)

  4. Emma says:

    Hej!

    Tack för en bra sida!

    När vi köpte vår bostadsrätt hade föreningen med i prospektet (och muntligt) att de skulle stå för renovering av badrummet inom 1-2 år. Nu har föreningen ångrat sig och någon renovering av badrummet kommer inte att bekostas av dem. Har jag rätt att kräva en badrumsrenovering av min förening? Hur driver jag isf detta vidare?

    Med vänlig hälsning, Emma

    • BoUpplysningen-Christoffer says:

      Hej,

      Jag utgår ifrån att du köpte bostaden direkt från bostadsrättsföreningen? Jag skulle definitivt bedriva en process mot Bostadsrättsföreningen! En badrumsrenovering kan ju kosta uppåt hundratusen kronor och det skulle ju innebära att du köpte bostaden för dyrare än vad den var värd. Ta fram alla papper du har på detta löfte och kontakta en jurist!

  5. Jonas says:

    Hej!

    boupplysningen.se, hjälpte oss att sälja vår bostadsrätt och hitta vår drömlya:) Jag rekomenderar alla att läsa igenom den här perfekta sajten steg för steg. Jag är 23 år och kunde knappt ett skit för en månad sedan. Jag köpte min första bostad när jag var 19 år (Jobbade natt och sparade 10.000 kr i månaden för att spara till kontantinsats, om någon undrar) Whatever, då visste jag inte riktigt vad jag gav mig in på. Men boupplysningen.se gav oss all information vi behövde för att veta/förstå hela affären den här gången och jag vill tacka för all information!! Ett tipps som fungerade för oss, när vi var på visning kände vi båda att vi bara älskade lägenheten men vi rynkade på näsan när mäklaren var i närheten. Vi letade också efter fel och ifrågasatte alla småfel vi hittade. Tanken var att skrämma iväg andra spekulanter och för att stressa mäklaren/säljaren att ta vårt bud som vi tänkte lägga dagen därpå.

    Tack för hjälpen! MVH Jonas och Ida

    • BoUpplysningen-Christoffer says:

      Vad roligt att ni haft så mycket hjälp av sidan! Tack också för era tips.

  6. Julie says:

    Hej,

    Jag ska sälja min fastighet. Ett kontrakt innehållande besiktningsklausul har skrivits, vilket ger köparen möjlighet att avstå köpet om fel på minst 30.000 kr upptäcks.

    En besiktning har ägt rum och inga större fel upptäcktes. Det kommer att bli ett tunt protokoll enligt besiktningsmannen.

    Min fråga gäller vad som är praxis för de fel som upptäcks under besiktningen som inte uppgår till 30.000kr? Är säljaren skyldig att åtgärda dess fel innan köparen flyttar in trots att felen inte uppgår till 30.000 kr och köparen egentligen inte har ngn förhandlingskraft?

    I detta fall gäller det en jordfelbrytare som visade sig vara ur funktion under besiktningen. Besiktningsmannen var där och rotade trots att han själv gång på gång sade att det inte ingick i hans uppdrag att undersöka elcentralet i fastigheten. Nu förväntar sig köparen att säljaren ska åtgärda detta fel innan inflytt. Vad är det som gäller? Är säljaren skyldig att åtgärda småfel som denna? Har säljaren större skyldighet när det kommer till fel av elektrisk natur såsom jordfelsbrytare som ej fungerar?

    Tacksam för svar

    Vänligen

    Julie

  7. Björn says:

    Hej.

    Vi funderar på att köpa en nyproducerad villa.
    Det är inflyttning om ca 10 mån och hittills är bara ca hälften av dom 23 husen bokade. Frågan jag har är om det brukar gå att pruta på nyproducerade hus? Och när börjar byggbolagen känna press över att husen inte är sålda? Alltså är detta vanligtvis ett bra läge att sätta lite press på dom eller räknar dom kallt med att sälja alla innan inflytt sker?

    MVH
    Björn

  8. BoUpplysningen-Christoffer says:

    Annike: Ja, den var nog lite klurig för mig också. Gå in på Skatter.se och ställ frågan där, där borde du kunna få svar på den istället.

  9. Annike says:

    Hejsan.
    Har en klurig fråga, om vi ger vår son vårt hus i gåva och taxeringsvärdet är 1238 000 kr och så har vi lån på 1426 000 kr. Tror det räknas som köp då, rätt eller fel ? Kan det ändå ges bort som gåva och vad händer då med beskattning och stämpelskatt samt avgift på 825 kr ?
    Vi vill ge det till honom helst och inte behöva kalla det ett köp, men lånen måste följa med huset, finns inget annat alternativ !! Har tvistat frågan med flera och en del säjer att det blir köp och andra gåva, vem har rätt ?
    Väldigt tacksam för ett svar från dej. Tack

  10. Roxana Khan says:

    Tack så hemskt mycket. KEEP ON GOING THE GOOD WORK.

  11. BoUpplysningen-Christoffer says:

    Roxanna: Förlåt, jag tolkade det som att säljaren sålde privat men det skrev du ju inte. Det är lite konstigt att inte ställa upp på Hemnet men de kanske bara är med i till exempel Booli. Enda anledningen jag ser är för att spara pengar, men det låter dumsnålt.

    • Terese says:

      Att man inte vill annonsera på t.ex. Hemnet kan bero på flera anledningar. Det kan vara av ren strategiska skäl, att en lägenhet tidigare visat sig svårsåld. När man väl lägger upp sin säljannons offentligt så är det kört. De som aktivt letar efter bostad att köpa har stenkoll på de områden som de är intresserade av och om en annons lägg upp för att sedan tas bort visar på att lägenheten är svårsåld vilket är till köparens fördel att pruta ner priset.

  12. Roxana Khan says:

    Tack för svaret men jag glömde att nämna att säljare har en märklare.

  13. BoUpplysningen-Christoffer says:

    Roxanna: Den troligaste anledningen till att man väljer att sälja själv är att man inte gillar mäklare och tycker att man kan göra det bättre utan. Det kostar trots allt ett par tiotusenlappar att sälja med hjälp av mäklare.

    Du bör dock få lägenheten något rabatterad gentemot liknande lägenheter eftersom du som köpare inte riktigt har samma förutsättningar att få all info du skulle vilja från lägenheten. Det brukar dock ske naturligt då man inte har marknadsförinsapparaten bakom sig när man säljer privat.

  14. Roxana Khan says:

    Hej Jag var på en privat visning av en lägenhet som jag kan tänka satsa på. Jag är lite osäkert om varför ville inte säljare annonsera sin lägn på Hemmnet. Kan det vara nått bakom liggande faktor? jag måste ta ett besluttill sista jan. Tack på förhand
    Hälsning
    Roxana

  15. BoUpplysningen-Christoffer says:

    PiaS: Jätteroligt att höra, verkligen!

  16. PiaS says:

    Superb sida, verkligen behövlig i tider som dessa! Genom att läsa informationen och kommentarer har många av mina funderingar fått förståeliga svar! Har kollat lite andra sidor men ingen lika lättförståelig som denna. Så tack!

  17. BoUpplysningen-Christoffer says:

    Kawa: Jag blir alltid så glad att höra att besökare gillar sidan! Tipsa gärna dina vänner :)

  18. Kawa says:

    Fantastiskt bra länk. Kunde hitta nästan all information jag behövde inför min köp av bostadsrätt.

    Stort tack

  19. CoCo says:

    Hej Christoffer,

    Fyran i Innerstaden jag och min bror var hyresgäster till har nu ombildats till bostadsrätt. Lånet på ca 2,5 m är uppdelat 50% var mellan mig och en annan bror som tillsammans med min pappa äger nu lägenheten. Jag funderar på att flytta ut och köpa en etta till mig själv i Kungsholmen eller Söder. Jag har fast anställning, lön på lite över 28000 och ca 100000 i kontant. Är min chans hos banken för låg, måtro? Jag har ju skulden, och äger inget som jag kan använda som säkerhet. Min pappa som inte har fastanställning, tjänar ca 19000/mån och har inga skulder kan gärna hjälpa mig med lånet. Men jag vill helst ta det själv, vad tycker du eller är det nåt jag bör tänka på innan jag ansöker om lånet.

  20. Christina says:

    Hej!
    Angående bostadsrättsföreningars lån och skulder: Vad anses som “lågt”, och när bör man börja oroa sig för om föreningen har ekonomiska problem, och släppa intresset helt för att köpa den lägenheten?
    Tack på förhand.
    Christina

  21. BoUpplysningen-Christoffer says:

    Viktor: Det är ingen dum idé och jag har varit inne på det innan, jag ska lägga upp det på att göra-listan. Svårigheten jag insåg senast var dock att jag eventuellt måste uppdatera två dokument, men jag ska se vad jag kan göra.

    Tack för berömmet!

  22. Viktor says:

    Ett tips: Samla alla åtta kapitel i en pdf, som ett komplement. Jag vill printa ut och läsa allt i lugn och ro, men måste då gå in på 8 separata länkar och printa åtta gånger.

    Annars, tack för ett bra och ambitiöst underlag.

  23. BoUpplysningen-Christoffer says:

    Maja-Lena: Det är bra att du reflekterar över det. Det ÄR skillnader i tex skatteregler för oäkta föreningar. Man har till exempel inte samma möjligheter att skjuta upp reavinstskatt osv.

    Jag är dock inte 100% på vad alla dessa skillnader är. Ska se till att researcha detta mer och skriva en artikel om det – det blir förmodligen försent för dig tyvärr.

    Mitt tips är att du pratar med din bank och frågar vad de säger om affären (i termer av finansiering) samt ringer Skatteverket 0771 – 567 567 och kollar hur skattereglerna blir för just din situation.

  24. Maja-Lena says:

    Hej, Vad ska man tänka på när det är en oäkta förening? Lägenheten jag tittade på vart väldigt billig för sitt läge så jag annar oro..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>